Piątek, 20 Kwiecień, Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

FelietonySkazany choć niewinny - felieton pastora Andrzeja Seweryna

Środa, 2018-04-11 14:27:55

Od kilku już tygodni cała Polska żyje bulwersującą sprawą Tomasza Komendy – człowieka niewinnego, którego osiemnaście lat temu skazano za rzekomo popełniony gwałt i morderstwo. Niedawno sąd rozeznał jednak sprawę ponownie i stwierdził niepodlegającą dyskusji niewinność tego człowieka, po czym wypuszczono go na wolność.

CZYTAJ WIĘCEJ


Jakie Szczytno? - Felieton Wiesława Mądrzejewskiego

Sobota, 2018-04-07 16:44:17

Post wrzucony kilka dni temu do Internetu ze starą informacją o rankingu miast upadających wzbudził niespodziewanie duże zainteresowanie. W sierpniu (może lato?) przeszedł prawie bez echa.

CZYTAJ WIĘCEJ


Cie choroba… - felieton Wiesława Mądrzejowskiego

Piątek, 2018-03-09 10:17:31

Jak powszechnie wiadomo kontakty z medycyną należy traktować jako zło konieczne i ograniczać do minimum. Bo jak się raz zacznie to już poszłooooo! Chyba że nie można inaczej to siła wyższa. Osobiście od niepamiętnych lat mam codzienny kontakt ze stomatologią i sobie to chwalę nawet publicznie. Nie mam zresztą innego wyjścia.

CZYTAJ WIĘCEJ


Życiowe wybory - felieton pastora Andrzeja Seweryna

Piątek, 2018-03-09 09:47:09

Kiedy byliśmy dziećmi, rodzice decydowali za nas i dokonywali słusznych wyborów, bądź popełniali błędy w procesie wychowania swoich pociech. Kiedy jednak staliśmy się ludźmi dorosłymi, wzięliśmy życie w swoje ręce i teraz sami kształtujemy je zgodnie z własnym przekonaniem i wyczuciem.

CZYTAJ WIĘCEJ


Wypoczywamy po mazursku - felieton Wiesława Mądrzejowskiego

Środa, 2018-02-07 13:45:05

Świetnie się człowiek czuje kiedy uda się choćby na kilka dni opuścić naszą krainę szczęśliwości. Może niezbyt daleko, ale schować się na przykład w litewskich zasypanych śniegiem borach. Nie ma telewizji i innych mediów, internet też w ograniczonym zakresie. Śnieg, słońce i kilkadziesiąt kilometrów „w nogach” na świeżym powietrzu.

CZYTAJ WIĘCEJ


Bawimy się dalej - felieton Wiesława Mądrzejowskiego

Środa, 2018-01-24 15:26:29

Kampania wyborcza (na razie do samorządów) ruszyła już z kopyta. W Szczytnie zaczęła się pamiętnym falstartem czyli kompromitującym wywiadem jakiego udzielił miejscowy lider partii rządzącej. Nie ukrywa już on, jak i jego ugrupowanie, swoich poglądów na demokrację i jej standardy.

CZYTAJ WIĘCEJ

Razem możemy więcej! - felieton pastora Andrzeja Seweryna

Środa, 2018-01-24 15:11:46

Mamy już za sobą, niestety, czas świąteczno-noworoczny oraz ostatni weekend, w którym przypomnieliśmy sobie o możliwości uczestniczenia w akcjach charytatywnych, czyli ofiarności na słuszne i szlachetne cele. Obserwując te wszystkie działania (Szlachetna Paczka, Gwiazdkowa Niespodzianka, kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Charytatywny Koncert Kolęd w Kościele Chrześcijan Baptystów w Szczytnie w ostatnią sobotę), uświadomiłem sobie po raz kolejny, jak wiele dobra jesteśmy w stanie z siebie wykrzesać, jeśli tylko chcemy i mamy czyste motywacje.

CZYTAJ WIĘCEJ


Odrobina pokory... - felieton Wiesława Mądrzejowskiego

Niedziela, 2017-12-31 15:49:38

Wiele, może zbyt wiele razy pisałem już o tym, że nasze miasto staje się rok po roku coraz bardziej zapyziałą dziurą, jak władze miasta udają, że tego nie widzą. To co się od lat w Szczytnie dzieje to pudrowanie nieboszczyka.

CZYTAJ WIĘCEJ


Coś więcej niż rzeczy! - felieton pastora Andrzej Seweryn

Środa, 2017-12-20 14:57:04

Sporo działo się ostatnio w Stanach Zjednoczonych. Najpierw Amerykanie celebrowali Święto Dziękczynienia, gromadząc się przy rodzinnych stołach - jak my Polacy w czasie wieczerzy wigilijnej - a zaraz po nim nastał „czarny piątek”, który rozkręcił na dobre machinę przedświątecznych zakupów – amok, który opanowuje o tej porze roku miliony ludzi na całym świecie, nie tylko w USA.

CZYTAJ WIĘCEJ


Represja jest dobra na wszystko… - felieton Wiesława Mądrzejowskiego

Sobota, 2017-12-16 12:19:37

Od lat już tak wielu, że normalni ludzie tak długo nie żyją, zajmuję się prawem karnym i wszystkim, co jest z nim związane czyli naukami kryminologicznymi, kryminalistyką i jeszcze kilkoma obszarami bardziej już specjalistycznymi. Tu mały wtręt sprzed lat.

CZYTAJ WIĘCEJ


Warto czytać - felieton Wiesława Mądrzejowskiego

Środa, 2017-12-13 11:02:34

Gdy parę lat temu zaczynałem się bawić w pisanie tych felietonów nie przypuszczałem, że stanie się to zabawą na aż tak długo. Kiedyś te felietoniki były osamotnione, gdzieś tam ulokowane między drugą, a ostatnią stroną. Z maili otrzymywanych od Czytelników wynika, że ktoś to czyta. Zgadza się ze mną albo i nie, ale gotów jest poświęcić kilka minut, aby wirtualnie lub osobiście podyskutować.

CZYTAJ WIĘCEJ


Czas na nowe kalendarze - felieton pastora Andrzeja Seweryna

Środa, 2017-12-06 14:46:58

Kilka dni temu kupiłem sobie nowy kalendarz na 2018 rok, bo ten obecny rok zbliża się do końca szybkimi krokami. Nigdy w swoim życiu nie pisałem pamiętnika, ale od lat mam zwyczaj zapisywać sobie w kalendarzu na początku roku planowane sprawy lub wydarzenia, a potem na poszczególnych kartkach także fakty dziejące się każdego dnia.

CZYTAJ WIĘCEJ

Czy ktoś tu rządzi? - felieton Wiesław Mądrzejowskiego

Niedziela, 2017-11-26 19:45:49

Jak wspominałem już wielokrotnie w tym miejscu, z największą przyjemnością wsiadam na rower i kręcę po okolicznych drogach i ścieżkach. Żaden wyczyn, ot takie sobie spacerki gdzieś 20 – 50 km. Dla zdrowia starszego pana. Jest takich amatorów rowerowej zabawy w okolicy dość sporo. Cieszę się, że z roku na rok coraz więcej.

CZYTAJ WIĘCEJ


Coś dla ludzi zajętych - felieton pastora Andrzej Seweryn

Czwartek, 2017-11-23 12:46:34

Pamiętam porównanie pewnego pastora użyte w jednym z kazań. Próbując opisać obecne czasy, przyrównał je do biegu długodystansowego, w którym zawodnicy przez niemal cały czas biegną równo. Niekiedy starają się przewodzić stawce, czasem kryją się za plecami biegnących w czołówce i oszczędzają siły na finisz.

CZYTAJ WIĘCEJ


Do woja… - felieton Wiesława Mądrzejowskiego

Czwartek, 2017-11-23 12:23:46

Dość przypadkowo natrafiłem w Internecie na ciekawy dokument dotyczący planów wojskowego szkolenia studentów (www.wojsko-polskie.pl/pl/pages/pilotazowy-program-szkolenia-studentow-legia-akademicka-l/). Nazywa się to „Pilotażowy program ochotniczego szkolenia studentów – „Legia Akademicka”.

CZYTAJ WIĘCEJ


Jesień życia – piękna czy ponura? - felieton pastora Andrzeja Seweryna

Piątek, 2017-10-13 12:08:09

Mamy już za sobą lato, które nas w tym roku nie rozpieszczało, bo było deszczowe, chłodniejsze niż zwykle i bardzo kapryśne. Teraz mamy pierwsze dni jesieni, słońce przypomniało sobie o nas, ale noce coraz chłodniejsze, zaś dni coraz krótsze. Jaka będzie ta jesień – piękna polska z babim latem, czy też ponura, deszczowa i bardzo nieprzyjemna? Któż to wie?

CZYTAJ WIĘCEJ


Jak tu fajnie!- felieton Wiesław Mądrzejowskiego

Piątek, 2017-10-13 11:51:23

Wystarczyło, że człowiek na kilkanaście dni opuścił swojski grajdołek a tu po powrocie nie wiadomo w co pióro wetknąć. Szczęśliwie jest jeszcze internet i facebook więc tak zupełnie z obiegu nie da się wypaść. Jeszcze na Litwie dostałem maile na temat podobno niecnych poczynań olsztyńskiego konserwatora zabytków, który kazał „kocimi łbami” wyłożyć nasz Plac Wolności. A z konserwatorem żartów nie ma.

CZYTAJ WIĘCEJ


Życie jak mecz – felieton pastora Andrzej Seweryn

Czwartek, 2017-09-21 10:56:38

Nie jestem fanatycznym kibicem piłki nożnej, ale są takie mecze, które po prostu trzeba obejrzeć, bo są ważne i skupiają uwagę milionów kibiców. Nawiązuję w ten sposób do meczu, który obejrzałem w telewizji ponad dwa tygodnie temu. Nasza piłkarska reprezentacja grała na wyjeździe z reprezentacją Danii, a piszę o tym dlatego, że czasem nasze ludzkie życie jest jak mecz, jedyny i niepowtarzalny, który sami rozgrywamy. A jak to z meczami bywa – z różnym skutkiem.  

CZYTAJ WIĘCEJ

Ciemny lud to kupi – felieton Wiesława Madrzejowskiego

Czwartek, 2017-09-21 10:48:15

Zachowanie pogody ducha staje się w ostatnim czasie coraz trudniejsze. Chyba że zgadzamy się na status „ciemnego ludu”, który kupi bezmyślnie wszystko, co mu podsuną. Samo pojęcie tegoż „ciemnego ludu” wykreował parę lat temu wybitny (trzeba mu to z szacunkiem oddać) fachowiec od robienia wody z mózgu czyli dzisiejszy szef państwowej telewizji.

CZYTAJ WIĘCEJ


Wesołe miasteczko - felieton Wiesław Mądrzejowskiego

Czwartek, 2017-09-07 11:36:35

Nasz bardzo przepiękny grajdołek wypadł w badaniach Polskiej Akademii Nauk gdzieś na szarym końcu rankingu miasteczek średniej wielkości. Ranking dotyczył skali marginalizacji ośrodka czyli mówiąc po polsku była to walka o miano największego zadupia w Polsce skąd ucieka kto może.

CZYTAJ WIĘCEJ


Zaciskanie pasa - felieton pastora Andrzeja Seweryna

Czwartek, 2017-09-07 11:25:24

Wszyscy lubimy i chcielibyśmy żyć dostatnio, wygodnie, a nawet komfortowo. Szybko też przyzwyczajamy się do czegoś lepszego, ale kiedy czasy lub okoliczności życia stają się trudniejsze czy mniej dostatnie, wtedy ciężko nam się ograniczyć i obniżyć nieco standard naszego życia. Zdaję sobie sprawę z różnego poziomu materialnego obywateli naszego kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ


„Parking Europa” - felieton Romana Żokowskiego

Czwartek, 2017-08-31 11:17:08

Jeszcze kilka lat temu, „Stadionem Europa” nazywano stadion X-lecia w Warszawie. Sławetny stadion zniknął a wraz z nim zniknęła przyklejona nazwa. W miejscu starego wybudowano nowy, który zbliżył nas do Europy. Czy w Szczytnie mamy coś europejskiego? Ano mamy. Choć jest to nazwa wymyślona przeze mnie, to z Europą ma sporo wspólnego. Mowa oczywiście o Placu Juranda, który pieszczotliwie nazwałem „Parking Europa”.

CZYTAJ WIĘCEJ


Do mistrza mi daleko – felieton pastora Andrzej Seweryn

Czwartek, 2017-08-31 10:23:36

Zostać mistrzem – to marzenie sportowców, artystów wszelkiej maści, a także pedagogów i nauczycieli akademickich. Być nazwanym mistrzem – to wielki zaszczyt i przywilej, który spotyka nielicznych, wielkich i wybitnych ludzi.

CZYTAJ WIĘCEJ


Zdrowy rozsądek? - felieton Wiesław Mądrzejowskiego

Czwartek, 2017-08-31 10:15:04

Mamy, mam nadzieję, już za sobą te makabryczne upały, których nie znoszę i żegnam z radością. Kiedy w sobotę w końcu nadszedł jaki taki deszczyk otworzyłem jak szeroko bramę od garażu, ustawiłem radośnie leżak i oddychając świeżym mokrym powietrzem, i wsłuchując się w szum płynącej rynnami wody zapadłem w regeneracyjną drzemkę. Rozkoszne uczucie!

CZYTAJ WIĘCEJ

Wymowa gestu – felieton pastora Andrzej Seweryn

Piątek, 2017-08-18 10:35:08

W naszym codziennym życiu liczą się nie tylko słowa, ale również gesty. To, kim jesteśmy i jak oceniamy swoje życie, możemy wyrazić nie tylko werbalnie, ale także prostym gestem, który wyraża naszą mowę ciała. W ten sposób również możemy powiedzieć coś o sobie i o poczuciu własnej wartości.

CZYTAJ WIĘCEJ


Żarówa – felieton Wiesława Mądrzejowskiego

Środa, 2017-08-16 11:49:27

Pierwszy chyba raz tego lata leżę sobie po południu na leżaczku, w cieniu pod wielką czarną sosną i z uwagą właściwą chwili obserwuję, jak figlują w trzcinach niezmordowane w tym upale motylki. Normalnie nie znoszę upałów, wolę 30 minus niż 30 plus, ale rozumiem. Lato ma swoje prawa i odcierpieć trzeba.

CZYTAJ WIĘCEJ


Żal wracać z wakacji – felieton Żeglarza

Czwartek, 2017-08-10 10:14:30

Marzenia o rewitalizacji Szczytna angażują coraz większą liczbę osób. Zachęcają do tego sukcesy innych miast oraz przede wszystkim naturalny, lokalny patriotyzm. Ostatnie miesiące przyniosły kilka wiadomości, które dobrze wróżą na przyszłość.

CZYTAJ WIĘCEJ


Biurowiec - Roman Żokowski

Środa, 2017-08-09 12:45:52

UNITRA CEMI Zakład Urządzeń do Montażu Podzespołów Elektronicznych w Szczytnie, na stałe wpisał się w historię naszego miasta. Dziś już mało kto pamięta, że taki zakład istniał i zatrudniał setki mieszkańców Szczytna. Tak jak kiedyś był dumą miasta, tak dziś przypomina plener filmu katastroficznego o wdzięcznym tytule „Armagedon”.  

CZYTAJ WIĘCEJ


Po bandzie – felieton Wiesław Mądrzejowskiego

Środa, 2017-08-02 13:16:02

Szanowni Czytelnicy, wymieniam z Państwem poglądy już od wielu wielu lat. Czasami, jak przypuszczam, zanudzam lub oburzam, czasem śmieszę, a mam nadzieję, iż zdarza się, że pobudzam do zastanowienia. W tej zabawie najpiękniejsze są chwile, gdy uzyskują od Was potwierdzenie, że ktoś te felietoniki czyta, może i coś czasem zapamięta.

CZYTAJ WIĘCEJ


Szmacianka z zaścianka - felieton Romana Żokowskiego

Poniedziałek, 2017-07-31 11:21:14

To, że piłka nożna jest sportem numer jeden w Polsce, to chyba nikt w to nie wątpi. I chyba nikt nie wątpi, że na piłce nożnej można zarabiać, ale najpierw trzeba zainwestować. Zarabiać można na wszystkim, na sprzedaży zawodników, reklamach, transmisjach itp. Jednak żeby zacząć zarabiać to trzeba najpierw odnieść sukces sportowy i organizacyjny. Czy stać naszą rodzimą piłkę na odniesienie takiego sukcesu? Więc przeanalizujmy to na przykładzie naszego miejscowego SKS-u.

CZYTAJ WIĘCEJ

Komentarze