Poniedziałek, 20 Maj
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny -

Reklama


Reklama

Pilne! Woda w Czarnym Piecu nie nadaje się do spożycia


Szczycieński sanepid zamknął wodociąg zaopatrujący w wodę mieszkańców Czarnego Pieca w gminie Jedwabno. W wodzie wykryto znaczne przekroczenie bakterii z grupy E. Coli. Pitnej wody zostało pozbawionych ponad 30 osób, które stale zamieszkują tę wieś oraz wczasowicze, którzy również jesienią korzystają ze swoich domków w Czarnym Piecu i okolicy.



Władze gminy Jedwabno zobowiązały się do zaopatrywania mieszkańców w butelkowaną wodę pitną. Bo ta, która w tej chwili płynie w kranach nadaje się jedynie do celów sanitarno-bytowych.

 

Administrator wodociągu w Czarnym Piecu (gminna spółka) musi przeprowadzić zalecone przez sanepid działania, aby oczyścić wodociąg z niebezpiecznych bakterii.

 

Bakteria Escherichia coli lub w skrócie E. coli to określenie bardzo groźnej dla człowieka pałeczki okrężnicy.

 

Woda z bakteriami coli stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Objawy wskazujące na zatrucie ciężko jest przeoczyć. Najbardziej charakterystycznymi symptomami zatrucia pałeczką okrężnicy są wymioty oraz ostra biegunka. Dochodzą do tego silne, kurczowe bóle brzucha. Każdy organizm cechuje się inną wytrzymałością oraz odpornością.

Dolegliwości, jakie występują po spożyciu wody z bakteriami coli, mogą być więc naprawdę różne. Wiele zakażonych osób skarży się na zawroty głowy, osłabienie, bóle mięśni oraz gorączkę. Nie warto bagatelizować swojego stanu zdrowia. Leczeniem tak poważnego zakażenia powinien zająć się wyłącznie lekarz.


Reklama

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie:
11 października 2023 r. wydał decyzję o braku przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Czarny Piec (zaopatrującego miejscowość Czarny Piec) ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne spowodowane bakteriami grupy coli.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie nakazał doprowadzić jakość wody do wartości zgodnych z obowiązującymi wymaganiami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia
z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294).

 Należy korzystać z wody o właściwych parametrach z innego, zastępczego źródła np. beczkowóz, woda butelkowana.

Reklama

Woda z ujęcia nadaje się do celów bytowych, natomiast do celów sanitarno-higienicznych po przegotowaniu.

         O poprawie jakości wody Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie powiadomi odrębnym komunikatem.

Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny w Szczytnie

Tomasz Liwartowski

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama