Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Żal wracać z wakacji – felieton Żeglarza


Marzenia o rewitalizacji Szczytna angażują coraz większą liczbę osób. Zachęcają do tego sukcesy innych miast oraz przede wszystkim naturalny, lokalny patriotyzm. Ostatnie miesiące przyniosły kilka wiadomości, które dobrze wróżą na przyszłość.


  • Data:

Tygodnik Szczytno donosi mianowicie, że magistrat stara się o odkupienie wieży ciśnień, aby zatrzymać wreszcie jej dewastacje, poza tym na wiosnę w miejsce dziury po kinie ma stanąć długo wyczekiwany nowy budynek, także „społem” ponoć zamierza zburzyć swoje szpetne baraki przy Odrodzenia i w ich miejsce zbudować nowe, handlowe kamienice. Zmienił się także właściciel browaru, który podobno nie wyklucza żadnego scenariusza związanego z przyszłością tego wspaniałego obiektu.

Wszystkim tym inicjatywom należy gorąco kibicować oraz życzliwie wspierać każdy pomysł, który ma na celu przywrócenie Szczytnu blasku. Czy można w jakiś sposób scalić tego typu działania w jedna wspólną energię? Oczywiście. Należy zacząć od wydzielenia na mapie miasta obszaru, który ma zostać zrewitalizowany. Wytyczony rejon otrzymuje wówczas priorytety inwestycyjne oraz rygorystyczna politykę urbanistyczną. Powinien otrzymać także nazwę i przejrzystą wizję, zrozumiałą dla każdego mieszkańca oraz inwestora.

Proponuję „Serce Szczytna” ulokować w ścisłym centrum, w taki sposób, aby docelowo wyłączyć z ruchu ulicę Odrodzenia i zamienić ją w deptak-promenadę z prawem wjazdu tylko dla dostawców i służb. Tranzyt miejski do czasu wybudowania obwodnic Szczytna musiałby skoncentrować się na ulicach Chrobrego, Kolejowej oraz zaadaptowanym do tego celu fragmencie dworca PKS, łączącym się z Polską i dalej aż do nowego ronda, następnie wiódłby ulicami Leyka, Konopnickiej i Śląską. Byłaby to także okazja, aby dworzec PKS przesunąć nieco bliżej niebawem remontowanego PKP, zaraz obok torów i stworzyć wtedy jeden wspólny węzeł komunikacyjny – zyskując miejsce na parkingi.


Reklama

 

Udałoby się w ten sposób odessać zabijający Szczytno ruch samochodów, przewalający się obecnie bez sensu przez ścisłe centrum. Miasto nie ma z tego tytułu najmniejszego pożytku. Właściciele sklepików lub ewentualnych restauracyjek niech się nie łudzą, że kierowcy, zatrzymają się i coś kupią. Przystaną co najwyżej na światłach. Pędzące pojazdy tylko blokują – nie z własnej winy – potencjał rozwojowy centralnej części miasta. Na dowód tych słów wystarczy zobaczyć pojawiające się co chwila na wystawowych szybach kolejne ogłoszenia upadających biznesów w centrum „wynajmę”, „sprzedam”.

 

Dziś handel na Odrodzenia przypomina mniej więcej sytuację budki z kebabami ulokowanej naprzeciwko torów kolejowych, po których pędzą wypełnione pasażerami ekspresowe pociągi. Teoretycznie klientów są tysiące, ale pociągi nie zatrzymują się i właściciel nie ma komu co sprzedawać.

 

Śmierdząca spalinami, ruchliwa i hałaśliwa ulica Odrodzenia – najeżona żółtymi drogowymi płotkami niczym zasiekami – w obecnym kształcie niestety tylko odstrasza turystów. Strach przejść tamtędy bez narażania życia. Zamiast tego wyobraźmy sobie przepiękny spacerowy pasaż, pełen ludzi, rowerów, wypełniony parasolkami i rozmaitymi sezonowymi atrakcjami. Jedni idą nad jeziora, drudzy drepczą pod ratusz, aby zrobić zdjęcia ruinom, jeszcze inni przysiadają w kawiarniach lub ogródkach piwnych. Wycieczka goni wycieczkę, tłum turystów, niczym na zakopiańskich Krupówkach, wędruje w te i z powrotem podziwiać odnowiony browar, a dookoła kuszące klientów, eleganckie, nowe oraz wyremontowane kamienice. Aż żal wracać z wakacji. Koniecznie tu trzeba wrócić.

Reklama

 

Żeglarz

 

Zdjęcie Paweł Adamski

 



Komentarze do artykułu

Gabi

Brawo, wspaniała idea. Mieszkańcy Szczytna przenoszą się do gminy, bo i tak w Szczytnie można tylko zrobić podstawowe zakupy.

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama