Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Radni rżną własną gminę?


Czy radni gminy Świętajno działają na szkodę własnej gminy i mieszkańców? Po ostatniej sesji można odnieść takie wrażenie. Radni jednomyślnie zrezygnowali z niemal 3 mln złotych, które na inwestycje chciał dać im marszałek. Umowy były już podpisane.


  • Data:

Termomodernizacja to dość pojemne słowo w zakresie inwestycyjnym. Samorządy korzystając z „okazji” przygotowują szeroko zakrojone inwestycje, których ostatecznym efektem jest ograniczenie zużycia energii (wszelkiego rodzaju), a tym samym i środowiska. Efekty na tyle istotne, że inwestycje takie uzyskują wysokie dofinansowanie ze środków unijnych – 85%. Dość dawno, bo bliżej początku ubiegłego roku zadaniem samorządów było przygotować dokumentacje techniczne na planowane przedsięwzięcia, opracować stosowne wnioski o dofinansowanie inwestycyjnych działań i czekać na wyniki konkursu. W przypadku pozytywnego efektu samorządowi pozostaje cieszyć się z pieniędzy i szybko je wykorzystać realizując zamierzenia. Tak wyglądają losy planowanych inwestycji termomodernizacyjnych właściwie we wszystkich samorządach. Prawie wszystkich, bo nie w Świętajnie. Podczas wtorkowej sesji radni zadecydowali, że nie chcą blisko 3 mln złotych na dwa zwycięskie projekty, mimo że już nawet podpisana została umowa z marszałkiem, gwarantująca gminie te pieniądze.

 

Planowany i niechciany zakres prac

 

Termomodernizacja miała objąć dwa budynki: szkoły podstawowej oraz urzędu gminy (wraz z połączoną z nim remizą). Zakres prac w obu przypadkach był zbliżony: wymiana instalacji i systemu grzewczego, oświetlenia (na LED-owe), stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian, fundamentów czy stropów. - W przypadku budynku szkolnego niezbędna jest także wymiana pokrycia dachowego, ale tej do termomodernizacji nie można było włączyć – mówi wójt Alicja Kołakowska. - Nic jednak nie stało na przeszkodzie, by ten dach wymienić w ramach odrębnej inwestycji.


Reklama

 

W obronie węglowej kotłowni

 

Oryginalnością obu zamierzeń był zaplanowany system grzewczy. Szkoła i urząd, po modernizacji miały korzystać nie z lokalnej kotłowni węglowej lecz z pompy cieplnej powietrznej. I to właśnie, jakby wynikało z sesyjnej debaty, było główną przyczyną sprzeciwu radnych. Jego powody wyłożył radny Jerzy Fabisiak. W jego przekonaniu nie należy zmieniać systemów grzewczych, bo to mogłoby doprowadzić albo do bankructwa lokalnej kotłowni węglowej, albo do znacznego wzrostu cen, którymi obciążeni byliby mieszkańcy Świętajna, korzystający z kotłownianej energii. Dodatkowo wskazywano, że budynek szkoły był już energetycznie unowocześniony, bo jakieś 17 lat temu drzwi i okna wymieniono. - Owszem – odpowiada wójt Kołakowska, - ale jeśli Unia za pośrednictwem marszałka chce nam dać aż 85% pieniędzy na nową, nowocześniejszą stolarkę i inne energooszczędne rozwiązania, a my tych pieniędzy nie bierzemy, to chyba nie jest sensowne.

 

 

Róbmy za... swoje

 

Dodatkowego smaczku sprawie dodaje fakt, że do przygotowanego projektu budżetu radni wprowadzili zmiany i je jednogłośnie przyjęli. Zmiany te polegały na usunięciu z planu inwestycyjnego opisanych wyżej termomodernizacji (a w konsekwencji rezygnacji z darowanych blisko 3 mln zł) i wprowadzeniu w ich miejsce... termomodernizacji obu budynków. Tyle tylko, że zaplanowano działania (mieszczące się w zakresie działań termomodernizacyjnych) mają znacznie mniejszy rozmach i będą realizowane wyłącznie za własne, gminne pieniądze. W myśl przyjętych na sesji zapisów budżetowych w tym roku ma być wyremontowany dach szkoły podstawowej, na co przeznaczono 360 tysięcy złotych, a za kolejne 200 tysięcy ma być docieplony strop urzędowego budynku.

Reklama

 

 

Energia polityczna?

 

W opinii wójt Kołakowskiej argumenty radnych nie mają nic wspólnego z rzeczywistą ekonomią ani dbałością o mieszkańców. - Tracimy właśnie blisko trzy miliony złotych. a przez to nie zostaną w najbliższych latach zrealizowane dwa ważne zadania inwestycyjne – mówi Alicja Kołakowska. - Jest w tym kontekst polityczny, bo inaczej nie jestem w stanie tego zrozumieć. Mam wrażenie, że im będzie gorzej w naszej gminie, to komuś będzie lepiej, ale na pewno nie mieszkańcom. Szkoda, że kosztem mieszkańców naszej gminy ktoś próbuje rozgrywać własne interesy i przygotowywać się do kampanii wyborczej.

 



Komentarze do artykułu

Kola

A czy ta kotłownia aż taka ekonomiczna i ekologiczna jest?

Były

Jestem byłym radnym innej gminy a rodem ze Świętajna. To co czytam na temat podejścia do sprawy i wystąpień radnych Świętajna, aż w głowie się nie mieści. To podejście do sprawy jak sprzed 50 lat!!!

Kunegunda

Demolka szkoły podstawowej w Świętajnie oprócz dachu, na który nie było dofinansowania to istna głupota. Dziękuję radnym za odwagę i zdecydowanie.

obatel

Radni, wcale nie moi ukochani, podjęli właściwą decyzję - tak uważam. Wolę wierzyć piętnastu osobom niż Pani Wójt, która za co się nie weźmie to spieprzy... Niech przestanie słuchać rad Nikosia Dyzmy a zacznie myśleć samodzielnie. Stać ją na to. Na wymianę mebli co kilka lat ( szkoła podstawowa), mogą sobie pozwolić samorządy bogate, nas po prostu na to nie stać. "Tak krawiec kraje jak mu materiału staje".

obatel

Radni, wcale nie moi ukochani, wiedzą co robią - tak uważam. Wolę wierzyć 15 osobom bardziej niż Pani Wójt, która za co się nie weźmie to spieprzy. Niech przestanie słuchać rad Nikosia Dyzmy, a zacznie myśleć samodzielnie. Sądzę że stać ją na to.

Mieszkaniec Świętajna

Obatel czepiasz się kotłowni, a jakoś Ci nie rpzeszkadza, że twoi ukochani radni od tak oddali niemal 3 miliony złotych, ktore zainwestowane byłyby w naszej gminie. Żenada jesli taki jest twoj poziom świadomości i troski o gmine. no cóż ale może po prostu i ty sadzisz ze im będzie gorzej tym bedzie lepje, pytanie dla kogo? slabe to.

Obatel

Rzetelność dziennikarska, koń by się uśmiał - gminne kotłownie opalane węglem?

Ala Kołakowska

Rozczaruję, ale nie musiałam płacić. Są jeszcze w Szczytnie dziennikarze, którym nieobcy jest obiektywizm i zasady rzetelności dziennikarskiej.

Moi

A ile otrzymała Izabala za jej komentarze?

Izabala

A ile Kołakowska zapłaciła za ten artykuł?

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama