Czwartek, 25 Kwiecień
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki -

Reklama


Reklama

PATATAJ JABŁONKA - JAK TO Z TYM KONIEM BYŁO? (Zdjęcia)


Atrakcyjne zajęcia z końmi, historią i tradycją w tle. W Jabłonce koło Dźwierzut położone jest gospodarstwo agroturystyczne Patataj, gdzie znajdziemy konie z typowymi atrakcjami – jazda w siodle, przejażdżki bryczką, hipoterapia. Ale ostatnio – również coś więcej...
 


  • Data:


W Jabłonce koło Dźwierzut położone jest gospodarstwo agroturystyczne Patataj, gdzie znajdziemy konie z typowymi atrakcjami – jazda w siodle, przejażdżki bryczką, hipoterapia. Ale ostatnio – również coś więcej?

 

 

- Zgadza się, nasze bogate zaplecze, czyli stajnia z prawie 30 końmi, kryta ujeżdżalnia, padoki, to atrakcje, które Pan wymienił. Jednak to tylko fragment naszej działalności. Mamy również dwa parki linowe – dla małych dzieci i starszych, w tym dla dorosłych. Jak na agroturystykę przystało, mamy 5 pokoi gościnnych z 14 miejscami noclegowymi, do tego możliwość korzystania z sauny i kąpieli ziołowych.
 

www.patataj.com.pl

 

To robi się coraz ciekawiej. A ta całkiem nowa oferta?

 

 

- Obok wymienionych przygotowaliśmy nową, bardzo ciekawą ofertę pomyślaną o najmłodszych. W 2016 roku zostaliśmy uznani za Zagrodę Edukacyjną. Taki status wiązał się ze sprawdzeniem i rekomendacją Oddziału Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Głównym celem takich zagród, jak nazwa wskazuje, jest walor edukacyjny. Ale trzeba dodać – przez zabawę i aktywność ruchową związaną na naszym gospodarstwie z końmi.
 

www.patataj.com.pl

 

A można więcej i dokładniej - co się za tym kryje?

 

 

- Mając konie i dużo osprzętu związanego z ich wykorzystywaniem uznaliśmy, że możemy pokazywać dzieciom i młodzieży jak to z tymi końmi jest, a jeszcze bardziej – jak było kiedyś. Wzbogaciliśmy nasze zaplecze o stare sprzęty i maszyny rolnicze, o narzędzia, wybudowaliśmy niewielką kuźnię. Do tego doszedł pomysł na pokazywanie konia w armii na przestrzeni dziejów. Aktualnie możemy prezentować jazdę konną z różnych epok: woja z drużyny Mieszka I, Krzyżaka, husarza, kirasjera i ułana. Przygotowujemy też innych jeźdźców. Co prawda żyjemy w czasach, gdzie dzięki mediom można oglądać praktycznie wszystko, na co ma się ochotę. Jednak namacalny kontakt z koniem i rycerzem bądź żołnierzem, daje dzieciom niesamowitą frajdę.
 

www.patataj.com.pl

 


Reklama

 

Na pewno, a na czym polega walor edukacyjny?

 

 

- W przypadku oferty wojskowej dzieci poznają tradycję i ceremoniał wojskowy poprzez osobiste uczestnictwo w apelu kawaleryjskim. Nakładają rogatywki, stają w dwuszeregu, jest raport wachmistrza przed rotmistrzem, przyjęcie honorów, dzieci wciągają flagę na maszt. Stworzyliśmy też ciekawą galerię z reprodukcjami obrazów i końskimi rekwizytami. Opowiadamy tam wspólną historię człowieka i konia, w tym różne ciekawostki.

 

www.patataj.com.pl

 

Może jakieś przykłady?

 

 

- W życiu codziennym posługujemy się określeniem „okiełznać” kogoś lub coś. Dzieci nie zawsze wiedzą co to znaczy, tym bardziej nie mają pojęcia jaki jest rodowód tego słowa. Podobnie z pracą „w kieracie”, a tu mogą go zobaczyć i chwilę pokręcić. W tematyce wojskowej prezentujemy np. maskę przeciwgazową dla konia bądź tzw. potykacze.

 

 

A co to takiego?

 

 

- Ktoś kiedyś powiedział, że historia ludzkości, to historia wojen. I w tych wojnach od starożytności do XX wieku człowiekowi towarzyszył koń. Niestety, razem z człowiekiem równie licznie ginął i ciepiał. „Potykacze” były specyficzną bronią, to rodzaj takich szpikulców, które masowo rozsypywano przed bronionymi pozycjami. Przy natarciu kawalerii wbijały się one w końskie kopyta, kaleczyły i sprawiały niesamowity ból, praktycznie eliminowały konia z użytku.

 

 

Okrutne! A coś z przyjemniejszych rzeczy?

 

 

- Dzieci biorą udział np. w ubieraniu husarza, tak na chwilę stają się giermkami. Poznają poszczególne elementy uzbrojenia ochronnego i bojowego, zawsze duże wrażenia robią skrzydła husarskie czy długa na ponad 4 metry kopia. Ponadto mają zajęcia plastyczne, mogą malować gipsowe medaliony z popiersiami koni czy też rysować tarcze z herbami rycerstwa polskiego. Naszą ofertę ciągle poszerzamy.

 

 

A zajęcia poza tematyką wojskową?

 

Reklama

 

- Mamy pewne doświadczenie w kowalstwie, a więc pokazujemy pracę w kuźni i inne zawody, które związane były z końmi jak kołodziej, rymarz. Po uzgodnieniu z organizatorem przyjazdu grupy możemy zaaranżować proste prace polowe, chociażby ręczny zasiew lub sadzenie ziemniaków czy też zwózkę siana. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się też zajęcia imitujące pożar i gaszenie go „sikawką” zamontowaną na konnym wozie strażackim. Taka zabawa jest dalece inna od gier komputerowych i widzimy, że wyzwala niesamowite emocje i radość. Dla przedszkolaków temat straży i strażaków oparliśmy na książce „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego. Maluchy zdobywają umiejętności strażackie przez zabawę. To nasza najnowsza propozycja na ten sezon.

 

 

 

Jak długo trwa taki pobyt i zajęcia w waszym gospodarstwie?

 

 

- Mamy przygotowanych kilka pakietów tematycznych. Atrakcji jest wiele i jesteśmy w stanie zapełnić nimi cały dzień. Do tego zawsze są zabawy na powietrzu, gry i konkursy z nagrodami. Wszystko w tematyce wiążącej się z końmi. Mamy też kino plenerowe, ale pod dachem. Mieści się w stodole, dzieci oglądają filmy siedząc na sianie. Oczywiście przewidujemy posiłek, może być przy ognisku lub podany w biesiadnej sali rycerskiej.

 

 

Aż trudno uwierzyć, że w powiecie mamy tak ciekawą i bogatą ofertę w jednym miejscu. Kto i kiedy może do was zawitać?

 

 

- Mile widziane są zorganizowane grupy głównie z przedszkoli i szkół podstawowych. Widzimy, że dla nich nasze zajęcia i ich oprawa, to niezapomniana przygoda z wartościami edukacyjnymi. Zapraszamy również młodzież, dla nich to także ciekawe zajęcia. Z uwagi na szereg atrakcji w plenerze, preferujemy pobyt w czasie, gdy jest już ciepło, głównie w miesiącach maj - czerwiec oraz wrzesień. Serdecznie zapraszamy, a całą ofertę można znaleźć na naszej stronie internetowej:

 

www.patataj.com.pl

 

Dziękuję za rozmowę.
 

Pobierz wersję pdf >>> kliknij



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Ochmam nikogo nie zmieni, to Kosmita, a robotę ktoś musi robić. Chyba że ludzie sami zaczną uciekać przed Kurczakami, wszyscy ich przecież dobrze znają. Współczuję panu. Zobaczy pan co to samorząd szczycieński

    Do mieszkaniec szczytna


    2024-04-24 14:13:07
  • Przełom czy zastój? Losy obwodnicy Szczytna wciąż niepewne
    Wybrano najdroższy, bo najdłuższy wariant

    Gabi


    2024-04-24 13:36:37
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Gratulacje Panie Grzegorzu ludzie Panu zaufali i czekają na realizację obietnic. Ja nie ukrywam że czekam na Pana obietnicę i moim zdaniem jest to najprostsze do zrealizowania a chodzi mi o to że obiecał że dzieci dojeżdżające do szkoły w Rozogach będą jeździły autobusami bezpiecznymi , w cieple i komforcie . Także proszę o tym pamiętać ponieważ nie długo przetargi na dowóz dzieci do szkół i przedszkoli .Niech ogłaszający przetarg zaznaczy że autobusu nie mogą być starsze niż np .5 lat i spełniać określone warunki i będzie dobrze . Zresztą myślę że nie trzeba Pana pouczać , Życzę samych sukcesów

    Ala


    2024-04-24 13:09:32
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Dobrze się stało, ze pan Mańkowski ustapił ze stanowiska, niestety obawiam sie, ze nowy burmistrz ulegnie swoim partyjnym kolegom i po zmianach personalnych w Urzędzie Miasta i podległych placówkach zacznie obsadzać czlonków rodzin tychże kolegów. Ponieważ jest to niezgodne ze standardami ugrupowania KO, jeżeli stanowiska te obejmą członkowie rodzin Kijewskich, Furczaków czy Chmielińskich zgłoszę ten fakt do władz centralnych z prośbą o wyciagnięcie konsekwencji. Wolalabym żeby nie nastapila taka konieczność.

    mieszkaniec Szczytna


    2024-04-24 11:06:09
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Admin czyżby uwaga o posprzątaniu po sobie przez Pana Mańkowskiego była zbyt drastyczna do publikacji? Pewnie ciekawsza była by informacja o kradzieży banerów?

    Tor


    2024-04-24 11:01:26
  • Rozdział zamknięty. Cezary Łachmański o pożegnaniu z urzędem burmistrza
    Zastępca skarbnika z gminy niech powie co z tą działką 1,5 ha sprzedaną za 380000 zł. pod budowę zakładu pracy domów modułowych ?!

    Jurgi6


    2024-04-24 10:46:06
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Czekamy na PO spadochroniarzy. Świerzość i młodosc. Porozumienie. Tor wyścigowy, oj będzie pięknie w Szczytnie. I ... kiedy PO zaczyna w Szczytnie kampanię do UE ? Bo kasy .. to nie ma i nie będzie .

    Mały


    2024-04-24 10:38:20
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Nowy wójt mówi o ścieżkach rowerowych wszyscy chwalą a jak poprzedni Wójt mówił o ścieżkach przed swoją kampanią wszyscy byli przeciw bo nie potrzebne. Turystyka, wiadono bo żona prowadzi biznes i nowi klienci się przydadzą. Co do księdza wiadomo, że pomógł a. Jakby nie było zmiana na ogromny minus.

    Dżoana


    2024-04-24 04:22:37
  • Pamięć i hołd. Szczytno oddało cześć ofiarom zbrodni katyńskiej
    A o tych co zginęli w katastrofie smoleńskiej nic !!!

    Wstyd i hańba.


    2024-04-23 15:49:52
  • Worek pełen zmian — jak prosta inicjatywa może oczyścić świat (zdjęcia)
    Piękna inicjatywa. Gratulacje. Praktycznie co tydzień po treningu wychodzę z lasu z workiem śmieci. Moim nieodzownym wyposażeniem stał się worek na śmieci i rękawiczki. Smutne jest to, że trzeba po KIMŚ sprzątać w czasach kiedy tak wiele mówi się o dbaniu o naszą planetę.

    Mad_ek


    2024-04-23 15:08:50

Reklama