Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Lazarus z transgranicznym wsparciem


Już po raz kolejny, dzięki Ernestowi Langkau do Szczytna dotarł tir z darami, które zostały przywiezione z Niemiec. Wśród nich znalazły się przedmioty niezbędne dla osób starszych i schorowanych: wózki inwalidzkie, łóżka wielofunkcyjne, odzież i środki pielęgnacyjne.


  • Data:

Jak twierdzi szefowa szczycieńskiego Lazarusa - Anna Suchowiecka, dary zostaną rozdysponowane pomiędzy najbardziej najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta i powiatu.

Pan Ernest, dawny mieszkaniec Jonkowa, o Niemiec wyjechał w 1980 roku i będąc za granicą właściwie od początku rozpoczął organizowanie pomoc,y początkowo dla Olsztyna i Klebarka. Ze szczycieńskim Lazarusem zaczął współpracować 4 lata temu - w 2013 roku. Od tamtej pory dwa razy w roku przyjeżdża tir z pomocą humanitarną. Stało się do dzięki niewymiernej pomocy Hildegardy Wernik ze Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej Lazarus z Klebarka. W sierpniu do szczycieńskiego Lazarusa dzięki pomocy pana Ernesta, przywieziono m.in. 6 wózków inwalidzkich, 20 chodzików, pneumatyczne łóżka do masażu osób starszych oraz odzież.


Reklama

W szczycieńskiej Stowarzyszeniu Pomocy Humanitarnej „Lazarus” na stałe pracuje Anna Suchowiecka, którą wspomaga pięć pielęgniarek i pan Marek, który jest tzw. „złotą rączką” i zawsze, o ile zaistnieje potrzeba – w ramach wolontariatu naprawia sprzęt oraz pomaga przy rozładunku. Obok Lazarusa istnieje również współpracujący z nim Niepubliczny Zakład Usług Pielęgniarsko-Opiekuńczych „Lazarus”, którego zadaniem jest opieka nad starszymi i schorowanymi osobami. Zakres działań pielęgniarek obejmuje miasto i powiat szczycieński.

Reklama

- Wcześniej, gdy miasto dofinansowywało nam do opieki tych osób, a trwało to dokładnie 13 lat - ich liczba była większa – opowiada Anna Suchowiecka. Niestety, ale od 2013 roku nie ma już miejskich subwencji, w związku z czym mamy tylko 14 podopiecznych dofinansowanych z umowy z NFZ. Wcześniej ta liczba wynosiła 40 osób.

Do stacji Lazarus ludzie mogą przyjść i wypożyczyć za czasami symboliczną kwotę sprzęt rehabilitacyjny: wózki, chodziki, specjalistyczne łóżka itp.

- Warunkiem prowadzenia przez nas opieki nad obłożnie chorym, musi być wystawione skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wtedy jedziemy do podopiecznego i go kwalifikujemy do opieki i spotykamy się z chorym cztery razy w tygodniu – wyjaśnia pani Anna.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama